Dla początkujących

E-learning jest w Polsce nadal rynkiem wschodzącym. Coraz więcej firm rozpoczyna swoją przygodę właśnie z tą formą szkolenia.  Często dzieje się to bez odpowiedniego planu, wiedzy i wsparcia. E-learning to nie tylko, zakup i wdrożenie platformy, ale proces który trzeba zaplanować na wiele lat.

Jako doradcy na rynku e-learningowym działamy od ponad 10 lat.  Wiemy jak trudno klientowi zdobyć niezbędną wiedzę,  poznać rynek. Trudność ta często wynika z tego, że spotkania z potencjalnymi partnerami ograniczone są do spotkań z działem handlowym i analizy ofert.  My proponujemy bardziej zaawansowaną formę – w ramach usług consultingowych dla klienta opracowujemy cała strategię wdrożenia e-learningu. Ta strategia jest odzwierciedleniem potrzeb klienta oraz naszego doświadczenia, pomysłów, praktyki.

 Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły tej wyjątkowej oferty

Dla zaawansowanych

Jest wiele organizacji, które korzystają z e-learningu od krótszego lub dłuższego czasu. Również w tym wypadku pojawiają się często problemy. Nowe potrzeby i wyzwania, brak motywacji wśród pracowników do szkoleń e-learningowych, brak metod badania efektywności szkoleń, zwykłe problemy techniczne i informatyczne, czy brak atrakcyjnych form szkoleniowych – to tylko nieliczne z nich. Warto również w tym wypadku skorzystać z usług consultingowych doświadczonego partnera – to po prostu się opłaca.

Proponujemy szereg usług wsparcia, doradztwa, ocen, badań i wspólnego opracowania strategii rozwoju e-learningu. Zajmujemy się również optymalizacją wydatków związanych z realizacją szkoleń e-learningowych. Wiemy, że przeważnie problem nie leży w „drogim dostawcy” a w metodach współpracy i organizacji zadań.

Przykład realizacji projektu bez odpowiedniego wsparcia

Oczywiście poniższy przykład, jest uproszony, jednak wiemy, że większość tych procesów i zdarzeń ma miejsce w rzeczywistości. Wiemy też co zrobić, aby poniższe złe praktyki przekuć na dobre.

Zadanie:

Wdrożyć e-learning dla 1000 osób.

Szczegóły zadania:

Wydzierżawić platformę e-learningową oraz wyprodukować 10 dedykowanych szkoleń dla pracowników własnych oraz partnerów handlowych. Zaplanować budżet, harmonogram, wybrać dostawców.

Cel:

Podniesienie poziomu wiedzy w organizacji oraz wśród partnerów handlowych, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów szkoleń.

Widzieliśmy kilkadziesiąt podobnych wdrożeń. Oto etapy jakie zauważamy we wdrożeniu, które nie zostało odpowiednio zaplanowane:

Zamawiający spotyka się z dostawcami, wybiera najlepszego według swoich kryteriów.

Z wybranym dostawcą jest podpisywana umowa na wdrożenie platformy i produkcję 10 szkoleń.

  1. Ponieważ wcześniejsze potrzeby nie zostały dokładnie określone, wiele elementów funkcjonalności platformy musi zostać dorobiona w trakcie realizacji, co wydłuża czas i znacznie podnosi planowane koszty.

  2. Produkcja szkoleń rusza. Powstaje 10 scenariuszy, z których każdy należy przeczytać, nanieść poprawki i zaakceptować. Zamawiający zostaje przytłoczony ogromem materiałów i pytań od Wykonawcy, na które nie zna odpowiedzi. Nie ma doświadczenia w tej materii więc często akceptuje błędne scenariusze.

  3. Poprawki – nie rozumiejąc do końca scenariusza szkoleń okazuje się, że szkolenie które powstało dalekie jest od wyobrażeń i tego co wykonawca prezentował w trakcie spotkań.

  4. Akceptacja – później niż zakładano i o wiele drożej niż planowano zakończone zostały prace deweloperskie.

Jedna lub kilka osób zostaje oddelegowanych aby nauczyć się obsługi platformy – okazuje się, że jest o wiele trudniej niż miało być, a każdy błąd niesie ze sobą poważne konsekwencje. Sama administracja zajmuje tej osobie znacznie więcej czasu niż planowała, a miała to być tylko praca dodatkowa.

1000 osób dostaje informację, że została przygotowana platforma oraz szkolenia. Zamawiający stara się zachęcić użytkowników do logowania i realizacji szkoleń.

Zamawiający z niecierpliwością czeka na pierwsze raporty. Otrzymuje raport z którego wynika ile osób zaliczyło dane szkolenie, w jakim czasie oraz z jakim wynikiem. Nie mając wcześniejszych badań i analiz trudno te dane do czegoś porównać.

Szkolenia zrealizowane w sposób standardowy nie zawsze podobają się uczestnikom. Często nie chcą się uczyć w taki sposób a jeśli to robią to pod przymusem co prowadzi do braku efektywności. Szkolenia są dla nich nudne, męczące i logują się do platformy coraz rzadziej.

Zamawiający po roku od uruchomienia projektu wie już więcej o preferencjach uczestników ale nadal prowadzi eksperymenty ze skutecznością szkoleń. Problemem nadal jest brak właściwej ewaluacji, która utrudnia wykazanie zwrotu z przeprowadzonej inwestycji. Wykonawca wykonuje szkolenia ale dokładnie tak jak Zamawiający mu zleci, a przecież Zamawiający nie ma odpowiedniej wiedzy na temat nauczania osób dorosłych czy metodyki. Efektem są szkolenia ładne, które działają ale zdecydowanie mniej efektywnie niż by mogły.

Zmęczony Zamawiający szuka wsparcia w firmie, która odciąży go, pokaże właściwy kierunek, przeanalizuje potrzeby i zaproponuje odpowiednie środki zaradcze.

Zamawiający znalazł WeLearning o rok za późno!

Zaufaj specjalistom

Też masz podobne doświadczenia? A może przeraża Cię myśl o planowanym wdrożeniu? Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia. Nigdy w procesie realizacji projektu nie będziesz sam a na kreatywnych warsztatach wypracujemy wspólnie najlepsze metody dla osób, które chcesz uczyć. Przeprowadzimy proces wdrożenia lub naprawy e-learningu od początku do końca. Wszystko będzie zaplanowane, poukładane a Twój udział ograniczony do niezbędnego minimum. Przez cały czas będziesz miał pełną kontrolę nad procesem realizacji.

Consulting i doradztwo – z nami jest o wiele łatwiej

 

Skontaktuj się  z nami i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

Ile to kosztuje?

Podstawową usługę consultingu świadczymy bezpłatnie w trakcie spotkań wstępnych. Nasi specjaliści w jego trakcie udzielą kluczowych informacji oraz wsparcia. Zbadają potrzeby, przeanalizują możliwości. Efektem takiego spotkania może być wstępna koncepcja, która następnie wspólnie rozwijana do poziomu który satysfakcjonuje klienta i jest zgodny z dobrymi praktykami jakie znamy w WeLearning.

Zaawansowane usługi oraz badania są wyceniane ale zapłacisz tylko za czas pracy naszego specjalisty. Ustalimy zakres prac i otrzymasz szczegółową wycenę, którą będziesz mógł zaakceptować.