Najprościej mówiąc SCORM to standard komunikacji między treściami szkoleniowymi, a platformą edukacyjną. To dzięki niemu otrzymujemy informację w postaci raportów na platformie. Oznacza to, że treści szkoleniowe (kursy e-learningowe, gry edukacyjne, testy i inne elementy) zgodne z tym standardem wysyłają do platformy informacje o aktywności poszczególnych osób w tych obiektach. Daje on nam możliwość śledzenia aktywności użytkowników i zbieranie tych danych w postaci kompleksowych raportów.
SCORM to standard, co oznacza że zapewnia zgodność naszych szkoleń czy testów z dowolną platformą, która go obsługuje. To oczywiście przydaje się kiedy myślimy o e-learningu w formie długofalowego planu i chcemy mieć pewność, że każde opracowane e-szkolenie zadziała na naszej platformie, na platformie naszego partnera biznesowego jak i na tej, w którą zainwestujemy w przyszłości.
Podsumowanie powinno być następujące: dwie najważniejsze zalety SCORM to:
- raportowanie
- zgodność szkoleń z platformami edukacyjnymi.
Jednak na samym podsumowaniu się artykuł nie skończy ponieważ jest jedna rzecz, którą warto rozważyć.
Czy SCORM jest zawsze niezbędny?
Oczywiście, że nie. Jeśli nie mamy potrzeby raportować szczegółowo wyników szkoleń, postępów w nich i śledzić aktywności użytkowników, to implementacja tego standardu jest po prostu zbędna. Często w naszej działalności spotykamy się z projektami, których celem jest udostępnienie kursu e-learningowego czy wideolearningu na zasadzie dobrowolnego uczestnictwa, czy też formy inspiracji. Do takiego projektu nie ma sensu stosować standardu SCORM choćby dlatego, że wtedy musimy posiadać również platformę. Platforma nie jest konieczna w tego typu projektach – można przecież wspomniany wideolearning czy szkolenie udostępnić na swoim portalu lub stronie www, gdzie również otrzymamy podstawowe statystyki jak ilość wyświetleń, uruchomień czy np. informacje o zarejestrowanych użytkownikach.
Pamiętajmy jednak, że decyzję o implementacji standardu należy podjąć na początku projektu, gdyż ma ona wpływ na całokształt jego funkcjonowania. Warto po prostu zadzwonić i zapytać o sens i doświadczenia z rynku wybranego dostawcy szkoleń.
Informacje o tym, co technicznie potrafi SCORM znajdują się poniżej w postaci linków ze specjalistycznych serwisów – nie chcieliśmy opisywać tego, co już wiele razy zostało dobrze opisane 🙂 Jak zawsze staramy się nie wywarzać otwartych drzwi.