Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wraz z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu
Drogowego z Warszawy, Płocka, Radomia, Siedlec, Ostrołęki i Ciechanowa
Bezpieczne Mazowsze - portal na dużą skalę
Sprawdź jak wyglądał proces tworzenia naszego największego portalu
Nasz klient
Początek procesu
Portal Bezpieczne Mazowsze to projekt skierowany do wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. Swoje szczególne miejsce w portalu mają dzieci i młodzież, które szczególnie narażone są na niebezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach i nie tylko.
Portal skupia ogrom wiedzy i zasad, które sprawiają, ze dzieci i młodzież będą bardziej świadome zagrożeń, uważne i ostrożne, a co za tym idzie – bardziej bezpieczne.
Naszym zdaniem było zbudowanie ciekawego, angażującego miejsca, w którym młodsi uczestnicy chcieliby spędzać czas, uczyć się, osiągać więcej. Nauczyciele szkół natomiast zyskują przestrzeń do pracy ze swoimi uczniami w obszarze bezpieczeństwa w ruchy drogowym.
Jednym z warunków wyboru wykonawcy tego portalu było opracowanie koncepcji i pomysłu nadotarcie do dzieci i młodzieży, dla których głównie portal jest skierowany. Wykorzystaliśmy nasze doświadczenie i przygotowaliśmy pomysły, które okazały się najlepsze!
Pomysł
Od początku, wiedząc, że naszym celem jest dotarcie do dzieci i młodzieży (klasy 4-6 SP), chcieliśmy stworzyć portal nieszablonowy. Skupiliśmy się na wciąganiu uczestników w przygodę. Na portalu uczniowie i nauczyciele znajdą wiele możliwości. Zbieramy odznaki i punkty, które można wymieniać w sklepiku. Przechodzimy kolejne stopnie, levele, a jako szkoła rywalizujemy z innymi szkołami o cenne nagrody. Wymyśliliśmy również trzy postacie przewodnie, które towarzyszą uczestnikom przez większość materiałów.
Skala zadań jakie nas czekały:
Bezpieczne Mazowsze to, do momentu powstania, jeden z największych portali, jakie mieliśmy przyjemność opracować. Oto elementy, które musieliśmy wymyślić i zaprojektować:
- Rejestracja uczniów, nauczycieli, szkół,
- 6 typów ról,
- system bloków tematycznych, ścieżek dydaktycznych i leveli,
- obsługa 4 typów aktywności,
- wbudowane kreatory gier/quizów (9 typów),
- zarządzanie szkołami, klasami, uczniami, rejestracja szkół, kampanie punktowe,
- system punktów, monet, sklep i wiele innych mechanik
Potem trzeba było to wszystko narysować 🤯
Mechanika i narzędzia to nie wszystko. Sercem każdego portalu są treści, które się na nim znajdują. To również było naszym zadaniem. Oto, co opracowaliśmy:
22 animacje
40 prezentacji PDF
10 zestawów ilustracji zawierających 45 pojedynczych grafik z audio
37 szkoleń e-learningowych (SCORM)
108 gier edukacyjnych
130 grafik wyróżniających do ścieżek i leveli
52 grafiki do odznak
30 avatarów
10 materiałów do sklepiku
Koniec procesu
Przy projekcie pracowało łącznie 17 specjalistów, podzielonych na zespół budujący portal oraz zespół tworzący treści. Obie grupy musiały ściśle ze sobą współpracować, aby zapewnić spójność i wysoką jakość realizowanego projektu.
To liczby, które mówią same za siebie:
8
miesięcy realizacji projektu
4500
przepracowanych roboczogodzin
500 000
stron dokumentacji i audytów
10 000
wpisów w bazie danych bez userów 🤯
Co mogło pójść lepiej w projekcie?
W OPZ wiele elementów wymagało doprecyzowania. Zwyczajnie nie dało się przewidzieć izaplanować wszystkich ewentualności przez klienta. Na szczęście WeLearning nie jest zwykłym wykonawcą. Zawsze staramy się być przede wszystkim partnerem i doradcą. Udało się rozwiązać dziesiątki problemów i ostatecznie stworzyć portal o wiele bardziej zaawansowany, niż pierwotnie zakładano. Przykładem jest rozbudowany panel zarządzania szkołą, który nie był częścią pierwotnych planów.
Przez napięty harmonogram mieliśmy niewiele przestrzeni na błędy, które są nieuniknione w tak dużym przedsięwzięciu. Często musieliśmy kontynuować prace bez ostatecznej akceptacji, szczególnie jeśli chodzi o treści oceniane przez wiele osób z różnych instytucji. Ten element zdecydowanie mógł funkcjonować lepiej.
Podziękowania i podsumowanie
Dziękujemy całemu zespołowi Urzędu Marszałkowskiego oraz doradcom, z którymi współpracowaliśmy przy projekcie, za doskonałą współpracę, elastyczność i otwartość na nasze pomysły i sugestie. Razem stworzyliśmy WeTeam, któremu udało się zrealizować ten wymagający projekt.
Wiele nauczyliśmy się podczas budowy portalu "Bezpieczne Mazowsze". Wiemy, że z naszym zespołem możemy realizować najbardziej skomplikowane i wymagające projekty. Nasza wszechstronność jako wykonawcy sprawdziła się doskonale. Umiejętność opracowania portalu, szkoleń, grafik, animacji oraz koncepcji pozwoliła nam działać sprawnie, bez potrzeby angażowania dziesiątek podwykonawców. Dzięki temu mogliśmy skutecznie kontrolować jakość, terminy i budżet.
Polecamy się do realizacji projektów na każdą skalę.
Porozmawiamy o Twoich potrzebach?
Czy to czas by poznać się bliżej? Po prostu kliknij przycisk, a my zajmiemy się realizacją potrzeb Twojego biznesu!